Warsztaty psychopy trwają w najlepsze, kto ma wiedzę tylko stąd zaproszony jest na http://www.staff.amu.edu.pl/~grik/warsztaty-psychopy/ i inne zakamarki nowej strony GRIK-a.
w dyskusji Ogólnie / Forum główne » Warsztaty z elektroniki/podstaw robotyki
Warsztaty czekają, aż będzie sprzęt - spodziewał bym się ich w okolicach przyszłego semestru.
Jakub B. Jagiełło
w dyskusji Ogólnie / Forum główne » Warsztaty z elektroniki/podstaw robotyki
Hej, słyszałem, że miały ruszyć warsztaty - czy to już martwy projekt, czy może pierw czekacie az Nex ogarnie z zainteresowanymi temat podstaw programowania z Javy? (swoja drogą czy są może jakieś materiały z tejże posiadówy?)
Sam zacząłem trochę przekopywac neta w poszukiwaniu tutków, jednakże ciekaw jestem jakim sprzetem testowym dysponuje wydział/koło, co bym szukał juz materiałów na konkretna architekturę.
Osobiście mnie najbardziej zainteresował (wspomniany już) projekt EEG oraz kamerki na podczerwień:
(nie moge zamiescić tu linku - mam za niską karmę, cokolwiek to znaczy - zerkajcie do sygnaturki ;) )
Pozdrawiam.
wspomniana kamerka:
http://spectrum.ieee.org/geek-life/hands-on/ir-eye/0
Poruszał tak (bo to bardzo medialne), ale niekoniecznie bym szedł w samym poruszaniu w maksymalną wierność.
Jakub B. Jagiełło

w dyskusji Ogólnie / Projekty » Pracownia Neurobotyki Kognitywnej
Czyli nie tyle chodzi o to, żeby poruszać robota w rytm muzyki, co żeby rozumiał jakie docierają do niego dźwięki i je interpretował, a następnie w jakiś sposób prezentował to co przetworzył, tak?
Odp. ps.
"Niecne", czyli chociażby sterowanie robotem na kółkach :P Nie bez powodu użyłem cudzysłowu.
Chodzi mi przede wszystkim o percepcję dźwięku.
ps. Jakież to niecne cele wykożystujące EEG?
Jakub B. Jagiełło
Proszę o kontakt na piotr.nex[małpa]gmail.com osoby zainteresowane. :) Tak ustalimy dogodny termin i ruszymy z warsztatami myślę od listopada (przyszły tydzień i tak będzie wyludniały w Poznaniu).
Ps. Ja jestem "ludziem". :)

w dyskusji Ogólnie / Projekty » Pracownia Neurobotyki Kognitywnej
Hej, ja jestem za wykorzystaniem Lego (bądź płytek Arduino, czy tym podobnych) do zrobienia lingodroidów. Jestem też zainteresowany wykorzystaniem EEG do różnych "niecnych" celów.
Na pewno jestem chętny do warsztatów z Lego Mindstorms. Czas: czwartek o dowolnej porze, piątek po 16:00, sobota, bądź niedziela. MIejsce: Poznań :)
BTW Ciekawy pomysł z tańcem, ale taniec bez nóg…
Kroczenie jest fajne, ale jest też nieco trudniejsze (liczba nóg > 4) lub dużo trudniejsze (liczba nóg 4 i mniej) niż koła. Więc albo badamy konkretnie kroczenie, albo dla uproszczenia jednak bierzemy koła. Pytanie co chcemy osiągnąć.
Ja bym bronił mojego pomysłu z tańczącymi robotami, tj. przekładanie wejścia z mikrofonu na jakiś ruch robota. Jest to o tyle fajne, że:
- Są konkretne związki z kogni:
- symulowanie działania map słuchowych (jak na działanie robota wpływa nałożenie na historgram częstotliwości maski opartej na wiedzy o działaniu ucha i kory słuchowej),
- neuroestetyka (czy postrzegamy jako ładniejszy ruch tych robotów które wykorzystują powyższe)
- Taki projekt ma też walor artystyczny, co z jednej strony poszerza możliwości wyjścia z nim gdzieś w świat (na konferencje itp.), a z drugiej ma większy potencjał zaprezentowania się z nim celem promocji nas i WNSu.
- Daje pole do popisu w dziedzinie sztucznej inteligencji — aż się prosi, żeby wrzucić gdzieś sieć neuronową i zobaczyć, czy daje lepszy efekt niż ręcznie napisany algorytm — a zarazem jeśli coś z tąż inteligencją nie wypali, to zawsze można się zdowngradeować do czegoś prostszego.
- Od strony technicznej nie jest to szczególnie skomplikowane, sterowanie silnikami jest dość dobrze opisaną dziedziną (w przeciwieństwie do kroczenia) i pewnie dało by radę znaleźć jakieś gotowe rozwiązania. Ergo: projekt byłby na tyle prosty, że dało by się go zrealizować.
Jakub B. Jagiełło
mhm, i na kółkach coś się da: http://www.ru.nl/publish/pages/641151/janssenj.bs070214.pdf
no jeżeli chcemy badać kroczenie (:P) to jasne. Ale jak jakieś proscesy nie związane bezpośrednio z chodzeniem, tylko w ogóle z poruszaniem się, orientowaniem się w przestrzeni, to kółka starczą
mamy swojego człowieka :P
Roboty z kołami? Nic w przyrodzie nie ma kół, oprócz escherowej [roladki http://webspace.webring.com/people/iu/um_11777/es-wentelteefje.jpg], ale to przyroda alternatywna lekko. Sens biomimetyczny mają tylko roboty krocząco-pełzające, sądzę. Poza tym przypominam Jakubowy pomysł, że mają tańczyć. Sterowaniu architekturą kognitywną wszytko jedno, czy mają Arduino, czy MindStorma, a wszystko ma dość podobny poziom programistycznego trudu, oprócz może tych moich upatrzonych Cortexów M4.
w dyskusji Ogólnie / Projekty » Pracownia Neurobotyki Kognitywnej
Ja wyrazam duze zainteresowanie :) Ile czasu zajmuje zorganizowanie tego? Trzeba kogos sporwadzac czy by to ktos/ ktosia od nas zrobila?
WARSZTATY
do tego organizowane będą WARSZTATY programowania i konstrukcji robotów LEGO MINDSTORMS, osoby zainteresowane niech się odezwą, bo trzeba ustalić termin i miejsce :)
Podsumowując spotkanie - musimy wybrać:
1) na Rapberry Pi robimy quadrocopter (myślę że samo to zajmie nam czas do końca roku)
2) na dowolnej platformie (Rasp albo Arduino) robimy jeżdżącego robota, coś prostszego niż helikopter, i próbujemy na nim robić jakieś architektury kognitywne/sieci neuronowe
3) na czymś jeszcze prostszym, typu Lego Mindstorms skupiamy się na architekturach kognitywnych (do ustalenia co konkretnie ;)), więcej programowania/badań niż budowania
minusy:
1) bardzo dużo elektroniki, matmy, bardzo mało kogni; duża część osób nie znajdzie zadania dla siebie
2) nadal elektronika, programowanie, do tego trzeba by zrobić jakiś kurs. Może nam nie starczyć czasu
3) mniej „Inżynierii”, więcej „Kognitywistycznej”, ale z Mindstormsami nie da się zrobić wszystkiego (zresztą chcieliśmy kupić te „poważne” roboty ;P)
Zresztą wydaje mi się, że powinniśmy najpierw mieć plan co robimy, a potem myśleć na czym to zrobimy. Problemem jest to że już trzeba zrobić zamówienie :)
Spotkanie inaugurujące Pracownię Neurobotyki Kognitywnej zakończone; do końca miesiąca skompletować należy listę zamówień, niedługo też stanie sensowna strona w domenie adu.emu, czy coś. załączam prezen… slajdy pokazane na rozgrzewkę, o te: https://dl.dropbox.com/u/29827278/panika.pdf, i linkuję film pokazany przez Krisa na początku jego prezentacji o planach budowy quadrocoptera na platformie Raspberry Pi, co, drodzy Konstruktorzy i Badacze, nie wyczerpuje wcale budżetu, więc zachęcam do dalszego dumania nad tym, co możemy zrobić w dziedzinie robotyki kognitywnej! Dziękuję za obecnośc przedstawiciela Koło Naukowe Skutek, z którym będziemy też i składać EEG. Info o warsztatach programistyczno-wdrożeniowych również wkrótce. Quadrocoptery: http://www.youtube.com/watch?v=cseTX_rW3uM
To forum służy ustalaniu, co teraz :)
w dyskusji Ogólnie / Projekty » DIY Transcranial Magnetic Stimulation
Myślę, że trzeba by pogadać z jakimś kołem z Politechniki, żeby nas w kwestii elektroniki wspomogli.
Jakub B. Jagiełło